Personal, Berga

 

Alinder, Staffan

Lärare: Anpassade Gymnasieskolan
(Gymnasiesärskola)

Mentor: NP4

073-973 4868

staffan.alinder@bergaedu.se


 

Alm, Jenny

Travinstruktör

076-329 85 20

jenny.alm@bergaedu.se


 

Alm, Magnus

Förstelärare

Lärare: Engelska, Svenska

Mentor: 2A

magnus.alm@bergaedu.se

072-598 1696


 

Johanna Andersson

Lärare: Idrott och hälsa

johanna.andersson@bergaedu.se

 

Bille Larsen, Ida

Lärare: Naturbruk, Djuren i naturbruket, Djurhållning, Fordon & Redskap

Mentor: 3C

ida.bille-larsen@bergaedu.se

073 973 4862


 

Björk, Jessica

Ridlärare, level 3

073-936 48 32

jessica.bjork@bergaedu.se


 

Blomquist, Malin

Ekonom

070-001 1912

malin.blomquist@bergaedu.se


 

Bölzner Hallsäter, Julia

Lärare i samhällskunskap, historia, religion,

entreprenörskap

Mentor: 1A

072-596 6157

julia.bolzner-hallsater@bergaedu.se


 

Dahl, Emelie

Ridlärare och instruktör, Yrkesintroduktion (YRK)

072-596 6171

emelie.dahl@bergaedu.se


 

Dahlqvist, Madeleine

Ridlärare, level 2

073-646 1673

madeleine.dahlqvist@bergaedu.se


 

Edermo, Kenneth

Instruktör och elevcoach

073-973 4858

kenneth.edermo@bergaedu.se


 

Elb, Linus

Internatansvarig

Lärare: Entreprenörskap

Mentor: 3C

072-598 1683

linus.elb@bergaedu.se


 

Emanuelsson, Pysse

Elevcoach

Mentor: 2A

072-596 6161

pysse.emanuelsson@bergaedu.se


 

Gillberg, Lars

Driftledare jordbruk

073-973 4865

lars.gillberg@bergaedu.se


 

Grande, Ninni

Ridlärare

070-814 75 80

ninni.grande@bergaedu.se


 

Grann Wressel, Birgitta

Speciallärare, Anpassad Gymnasieskola
(Gymnasiesärskola)

Mentor: NP4

072-596 6169

birgitta.grann-wressel@bergaedu.se


 

Granqvist, Karin

Skolbibliotekarie

Lärare: Engelska, Svenska

Mentor: 3A

072-598 1678

karin.granqvist@bergaedu.se


 

Grundemark, Emelie

Instruktör

Ansvarig Bergas fårbesättning

073-973 48 52

emelie.grundemark@bergaedu.se


 

Göthe, Cecilia

Lärare YRK

Mentor: YRK-Häst

070-226 7331

cecilia.gothe@bergaedu.se


 

Harlin, Nanna

Kock

070-303 8446

nanna.harlin@bergaedu.se


 

Hart, Steven

Rektor

073-973 4859

steven.hart@bergaedu.se


 

Henriksson, Jennie

Elevcoach

Mentor 3A

072-030 6396

jennie.henriksson@bergaedu.se


 

Holm, Susanne

Ridlärare och instruktör, Yrkesintroduktion (YRK)

072-598 1699

sussie.holm@bergaedu.se


 

Häggmark Lindén, Katarina

Biträdande rektor

070-001 1714

katarina.haggmark-linden@bergaedu.se


 

Jakobsson, Jessika

Lärare: Biologi, Markernas och växternas biologi, Naturkunskap, Kemi

Mentor: 2C

070-239 6698

jessika.jakobsson@bergaedu.se


 

Johansson Van den Ecker, Peter

Lärare lantbruk

073-973 48 61

peter.johansson-ecker@bergaedu.se


 

Jonsson, Tobias

Lärare: Fordon och redskap, Lantbruksmaskiner, Serviceteknik, Motor- och röjmotorsåg

Mentor: 1C

070-001 1590

tobias.jonsson@bergaedu.se


 

Karlsson, Ellen

Lärare: Djurvård inom djurens hälso- och sjukvård, Djuren i naturbruket, Djurhållning, Hästkunskap, Matematik

Mentor: 2B

072-596 6172

ellen.karlsson@bergaedu.se


 

Karlsson, Ida

Lärare: Svenska, Historia

Mentor: 3B

072-596 6154

ida.karlsson@bergaedu.se


 

Kellerman, Fredrik

Ansvarig för Yrkesintroduktion (YRK)

Internatansvarig

Lärare: Jakt och viltvård, Motor- och röjmotorsåg, 

Mentor: 1C

072-962 5641

fredrik.kellerman@bergaedu.se


 

Levin, Alice

Ridlärare

072-598 16 94

alice.levin@bergaedu.se


 

Lind, Åsa

Stallchef

Ansvarig Bergas hästutbildning

Lärare: Hästkunskap

Mentor: 1B

073-973 4850

asa.lind@bergaedu.se


 

Ludewig-Ekman, Birgitta

Instruktör, Anpassade Gymnasieskolan
(Gymnasiesärskola)

070-970 6305

birgitta.ludewig-ekman@bergaedu.se


 

Mattsson, Stefan

IT-ansvarig

073-973 4864

stefan.mattsson@bergaedu.se


 

Mähler, Susanne

Skolkurator

072-596 6174

susanne.mahler@bergaedu.se

Arbetar på Berga tisdag och onsdag


 

Nilsson, Carolin

Stallförman, ridstallet

070-940 61 78

carolin.nilsson@bergaedu.se


 

Nilsson, Kjell

Reparatör

073-973 4867

kjell.nilsson@bergaedu.se


 

Nilsson, Linus

Hästskötare/travinstruktör

073 230 78 63

linus.nilsson@bergaedu.se


 

Norell, Maria

Kökschef

072-596 6167

maria.norell@bergaedu.se


 

Norlund, Helen

Instruktör

Ansvarig Bergas dikobesättning

072-598 1698

helen.norlund@bergaedu.se


 

Raukola, Sara

Förstelärare

Lärare: Biologi, Lantbruksdjur, Djurens biologi, Djur, NP4

Mentor: 2C

072-596 6164

sara.raukola@bergaedu.se


 

Rosén, Joakim

Instruktör och elevcoach, Yrkesintroduktion (YRK)

Mentor: YRK-Lantbruk

072-596 6170

joakim.rosen@bergaedu.se


 

Rytter, Lisa

Skolsköterska

072-596 6162

lisa.rytter@bergaedu.se

Arbetar på Berga måndag, tisdag, onsdag


 

Sadeghi, Hamid

Lärare: Fysik, Matematik

Mentor: 1A

072-596 6158

hamid.sadeghi@bergaedu.se


 

Seiger Anna

Elevcoach, instruktör

Mentor: 2B

070-453 1039

anna.seiger@bergaedu.se


 

Slotthagen, Åsa

Fritidsledare och Kök

073-532 17 29

asa.slotthagen@bergaedu.se


 

Sundkvist, Sara

Travinstruktör

076-089 2912

sara.sundkvist@bergaedu.se


 

Söderlund, Tor

Rättare, instruktör

073-973 4860

tor.soderlund@bergaedu.se


 

Thelander, Mikaela

Elevcoach

076-249 4152

mikaela.thelander@bergaedu.se


 

Thelander, Peter

Köksbiträde

072-598 1697

peter.thelander@bergaedu.se


 

Valtersson, Kirsi

Lokalvårdare

070-170 7040

kirsi.valtersson@bergaedu.se


 

Wennblad, Andreas

Lärare: Matematik

Mentor: 3B

072-596 6166

andreas.wennblad@bergaedu.se


 

Wiik Susanne

Specialpedagog

072-596 6159

susanne.wiik@bergaedu.se


 

Aktuellt

Läsårsdata 2023-2024

HT börjar mån 21 aug
Höstlov 30 okt – 3 nov (v 44)
HT slutar tors 21 dec

VT börjar mån 8 jan
Sportlov 26 feb – 1 mars (v 9)
Påsklov 2 – 5 apr (v 14)
Lovdag fre 10 maj
Studenten fre 7 juni (utspring ca kl 12.30)

OBS! Åk 1 och 2 slutar ons 12 juni

Information

Berga Naturbruksgymnasium ligger mellan Stockholm och Nynäshamn.
GPS-coordinater: 59.091681, 18.108213

Hitta med bil: Väg 73 från Stockholm, ta av vid trafikpl Fors/Försvarsmakten. Sväng höger mot Västerhaninge. Efter 300 m, sväng vänster mot Stav. Efter ca 1,7 km sväng vänster.

Hitta kommunalt: Pendeltåg till Västerhaninge och sedan buss 847 eller 843 till Berga Gård.

Kontakt

Berga naturbruksgymnasium
Berga Skolväg 1
137 91 Västerhaninge
072 – 468  97 57

info@bergaedu.se

 

 
Vi använder cookies
Vi använder cookies för att se till att du får den bästa upplevelsen på vår hemsida. Genom att fortsätta använda den här webbplatsen godkänner du detta.
Ok